Slip do wodowania to nie parking.

2023-05-25
Slip do wodowania to nie parking.

Ważna sprawa dla wszystkich miłośników wędkarstwa!

Drodzy Wędkarze,

chcielibyśmy podzielić się z Wami pewną sytuacją, która miała miejsce niedawno na naszym lokalnym jeziorze. Zasmuciło nas zachowanie jednego z wędkarzy, który postanowił zaparkować swoją motorynkę na slipie nad jeziorem. Musimy poruszyć ten temat, ponieważ jest to całkowicie nieetyczne i narusza zasady korzystania z tego miejsca.

Ale pozwólcie, że najpierw wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest slip nad jeziorem.

Slip, zwany również rampą wodną, to specjalnie wyznaczone miejsce na brzegu jeziora, które służy do wprowadzania i wyprowadzania łodzi, pontonów i innych jednostek pływających. Może także służyć straży pożarnej w akcji do pobrania wody.

Jest to miejsce, które ma ułatwić nam dostęp do jeziora i zapewnić bezpieczne pływanie.

 

Pojazd zaparkowany na slipie do wodowania

Niestety, w tym przypadku, wędkarz zdecydował się zignorować dostępny parking obok slipu i zostawił swój pojazd w niedozwolonym miejscu. W tym przypadku był to motorower, ale ile razy spotkaliście się z sytuacją, w której na slipie pozostawiony został samochód wraz z przyczepką. A było to jedyne miejsce wodowania na jeziorze?!

Jest to absolutnie niewłaściwe zachowanie z wielu powodów. Przede wszystkim, slip nad jeziorem nie jest przeznaczony do parkowania pojazdów. Jego głównym celem jest ułatwienie wodowania łodzi. Pozostawiając tam pojazd, utrudniamy innym wędkarzom korzystanie z tej infrastruktury.

 

Dodatkowo, pozostawienie pojazdu na slipie nad jeziorem stwarza zagrożenie dla innych użytkowników. Przede wszystkim, może blokować dostęp do jeziora innym wędkarzom, którzy chcą wodować swoje łodzie. Ponadto, pojazd na rampie może być przeszkodą dla osób, które korzystają z jeziora w inny sposób, na przykład pływając kajakiem czy żeglując na desce windsurfingowej.

Dlatego apelujemy do wszystkich:

prosimy o zachowanie etyki i szacunku wobec innych użytkowników jeziora. Jeśli korzystacie ze slipu, pamiętajcie, że jest to miejsce przeznaczone wyłącznie do wprowadzania i wyprowadzania środków pływających. Jeśli potrzebujecie zaparkować samochód lub motocykl, skorzystajcie z miejsca dostępnego obok. W tym przypadku był to niespełna 1 metr.

Mamy nadzieję, że to przypomnienie pomoże nam wszystkim utrzymać harmonię i bezpieczeństwo nad naszymi jeziorami.

Cieszmy się, że możemy je wspólnie wykorzystywać i odkrywać.

Połamania kija!

 

Parking obok slipu czy bardziej slip obok parkingu.
pixelpixelpixelpixel