Okresy ochronne ryb – kiedy obowiązują i dlaczego są takie ważne?

2021-10-29
Okresy ochronne ryb – kiedy obowiązują i dlaczego są takie ważne?

W celu zapewnienia ochrony i ciągłości biologicznej, dla większości gatunków ryb oraz zwierząt wyznaczono prawnie okresy ochronne. Podczas ich trwania nie można polować, płoszyć, czy niszczyć ich siedzib. Występują one w tym samym czasie co procesy rozrodcze danego gatunku. Wszystkie działania, które je zakłócają, są nie tylko naruszeniem prawa natury, lecz także działaniem podlegającym karom z punktu widzenia prawa karnego. Jakie okresy ochronne ryb obowiązują na wodach w naszym kraju? Sprawdź, co powinieneś o nich wiedzieć.

Przepisy o okresach ochronnych ryb a łowienie

Na początku stycznia 2020 roku uległy zmianie przepisy mówiące o wymiarach ochronnych ryb w Polsce. Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb, przyjęty przez Zarząd Główny Polskiego Związku Wędkarskiego, określał je do końca roku 2019, ale powielony został teraz przez poszczególne okręgi wydające zezwolenia na połów ryb. Z tego powodu kwestia ta zależna jest obecnie od władz danego okręgu PZW, który zarządza swoim terenem. Oczywiście dopuszczalne wymiary są różne dla odmiennych gatunków ryb.

Wymiar dla pojedynczego gatunku, niezależnie do tego, jaki okręg PZW go ustanawia, nie może być niższy od wartości zawartej w przepisach aktów prawnych, tj. ustaw i rozporządzeń. Zwróć uwagę, że ryby posiadają nie tylko wymiary, ale również okresy ochronne. Ma to na celu zapewnić im bezpieczeństwo, jak i przetrwanie gatunku. W tym czasie nie tylko nie wolno łowić poszczególnych ryb, ale też wykonywać czynności, które mogłyby zakłócić ich rytm biologiczny i tarło. Brak dostosowania się do tych praktyk grozi odpowiedzialnością karną.

Obowiązującym aktem prawnym, który dotyczy wymiaru ochronnego ryb, jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie, ogłoszone 12 listopada 2001 r. Okresy te są także dodatkowo regulowane przepisami, takimi jak:

1. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 16 marca 2005 roku w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne;

2. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lipca 2004 roku w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich oraz szczegółowych warunków wykonywania rybołówstwa morskiego.

Jak łowić ryby zgodnie z rozporządzeniami o okresach ochronnych?

Nim sięgniesz po wędki, przynętę czy kołowrotek, sprawdź, czy ryba, którą chcesz złowić, nie jest w danym momencie objęta ścisłą ochroną. Zezwolenia, które wydają okręgi PZW, precyzyjnie opisują, jakie są ich okresy, a także wymiary ochronne na wodach należących do związku. Regulacje te są bardzo istotne, ponieważ pozwalają na kontrolowany oraz stabilny rozwój gatunków w zbiornikach, chroniąc je w okresach tarła, czy też dając im gwarancję niezakłóconego żeru.

Okresy ochronne dla najpopularniejszych gatunków ryb w Polsce:

- boleń i szczupak od 1 stycznia do 30 kwietnia;

- świnka od 1 stycznia do 15 maja;

- sandacz i sum od 1 stycznia do 31 maja;

- głowacica od 1 marca do 31 maja;

- brzana i certa od 1 stycznia do 30 czerwca;

- pstrąg potokowy od 1 września 31 stycznia;

- łosoś od 31 października do 31 grudnia, w innym okresie zakazany jest połów w czwartki, piątki, soboty oraz niedziele;

- węgorz od 1 grudnia do 31 marca.

Brak okresu ochronnego obejmuje następujące gatunki ryb: amura, dorsza, jazia, jelca, karasia, karpia, krąpia, klenia, lina, leszcza, okonia oraz wzdręga.

Wymiary ochronne ryb a okresy ochronne

Wymiar ryb to długość od początku głowy do końca płetwy ogonowej. Jego wskazanie ma na celu ich ochronę w początkowym stadium rozwoju. To zwykle niedojrzałe osobniki stają się dogodniejszą zdobyczą dla wędkarzy. Wskazanie wymiaru ochronnego gwarantuje przeżycie rybom do czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej. Dziś coraz większą popularność zyskują także górne wymiary ochronne, które zapewniają bezpieczeństwo zwłaszcza cennym, dorodnym okazom. Jakie wymiary ochronne mają poszczególne ryby?

- jelec i wzdręga- do 15 cm;

- sielawa i okoń - do 18 cm (w przypadku okonia w wodach krainy pstrąga i lipienia wymiar nie obowiązuje);

- jaź, kleń, lin i miętus - do 25 cm;

- certa, karp, lipień, pstrąg potokowy i świnka - do 30 cm;

- łosoś i sieja - do 35 cm;

- boleń i brzana - do 40 cm;

sandacz i szczupak - do 50 cm;

-

- węgorz - do 60 cm;

- głowacica i sum - do 70 cm.

Kiedy możesz łowić ryby? Podsumowanie

Jak zauważyłeś, gatunków ryb objętych okresami ochronnymi w Polsce jest dosyć dużo. Dlatego, zanim zdecydujesz się na połowy konkretnego gatunku, koniecznie upewnij się, że akurat w tym okresie nie jest on chroniony, np. ze względu na tarło. Określone prawem okresy, czy też wymiary ochronne, odnoszą się nie tylko do ryb drapieżnych, ale również gatunków spokojnego żeru, czy też ryb bałtyckich. Z tego względu warto wiedzieć, w którym momencie możesz udać się na połów.

Chociaż wiele regulacji i przepisów pozostało nadal bez zmian, zawsze istnieje możliwość, że okresy oraz wymiary ochronne poszczególnych gatunków ryb ulegną modyfikacji poprzez decyzję lokalnego okręgu PZW. Nie można tej kwestii lekceważyć, dlatego upewnij się wcześniej, jakie normy prawne dotyczą łowiska, na którym zamierzasz wędkować. Zezwolenia wydawane przez PZW są także bardzo czytelne w określaniu osobników, które w wypadku złowienia będą musiały być z powrotem wypuszczone do wody. Ochrona ryb w naszym kraju stanowi wspólny obowiązek każdej osoby zaangażowanej w wędkarstwo. Dlatego nie można jej zaniedbywać.

pixelpixelpixelpixelpixel