Jaki kołowrotek na spinning? Krótki poradnik dla początkujących
Pasjonatów spinningu wciąż przybywa. Nie da się ukryć, że zmagania z drapieżnymi rybami to wyjątkowe emocje i masa satysfakcji. Warto jednak zaznaczyć, że jest to przygoda, do której trzeba się odpowiednio przygotować. Jednym z najważniejszych kroków, które przybliżą Cię do wędkarskiego sukcesu, jest dopasowanie solidnego kołowrotka. Jaki kołowrotek na spinning wybrać, by doskonale przygotować się do połowów? Poznaj kilka praktycznych porad, które pomogą Ci dobrać sprzęt do Twoich umiejętności, preferencji i budżetu.
Jaki kołowrotek na spinning sprawdzi się najlepiej?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaki kołowrotek na spinning sprawdzi się najlepiej. Wiele zależy od preferencji i doświadczenia samego wędkarza. Znaczenie ma też to, z jakimi gatunkami ryb ma zmierzyć się sprzęt. Istnieje jednak kilka kwestii, które mogą okazać się bardzo pomocne w dopasowaniu kołowrotka do planowanych połowów. Poniżej wymienimy najważniejsze z nich.
Podstawowe typy kołowrotków spinningowych
Kołowrotki do spinningu dzielą się w zasadzie na dwa podstawowe typy – kołowrotki FD, czyli te z hamulcem przednim oraz kołowrotki RD, czyli te z hamulcem tylnym. Większość wędkarzy decyduje się na typ FD, ponieważ ułatwia on hol i zapewnia dużą precyzję. Tylny hamulec RD doskonale sprawdzi się natomiast przy łowieniu gruntowym i spławikowym – szczególnie jeśli szykujesz się na większe okazy.
Kołowrotek na spinning – waga ma znaczenie
Choć dla osób początkujących może nie być to oczywiste, to wybierając kołowrotek na spinning, warto zwrócić uwagę na jego wagę. Biorąc pod uwagę wielogodzinne trzymanie sprzętu, kilka gramów może naprawdę robić różnicę. Nie oznacza to jednak, że należy kierować się zasadą „im lżejszy, tym lepszy”. Najważniejsze jest, by kołowrotek dobrze wyważał cały zestaw wędkarski. Za optymalną wagę zwykle uznaje się 200-300 gramów.
Rozmiar kołowrotka spinningowego – jaki wybrać?
Kołowrotki spinningowe dostępne są w bardzo szerokiej palecie rozmiarów. Ich wielkość waha się od poniżej 1000 do nawet 30 000. Jak dobrać odpowiedni? Dobrym rozwiązaniem będzie dopasowanie kołowrotka na spinning do ryb, które planujesz łowić. Oto krótka ściąga, która pomoże Ci to zrobić:
– do połowu okonia, pstrąga czy klenia poleca się kołowrotki w rozmiarze 500, 1000 lub 2000;
– w zmaganiach z sandaczem, boleniem lub szczupakiem dobrze sprawdzą się kołowrotki spinningowe w rozmiarze 3000 i 4000;
– w przypadku naprawdę dużych ryb, np. suma, przyda Ci się pokaźny kołowrotek spinningowy o rozmiarze 5000 lub 6000.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
W wyborze kołowrotka na spinning mogą pomóc Ci również jego istotne parametry oraz dodatkowe funkcje. Oto kilka aspektów, które warto uwzględnić przy zakupie:
1. Rodzaj szpuli – ruchoma lub stała. Pierwsza zwykle wyróżnia się solidnością i wytrzymałością, drugą poleca się przede wszystkim początkującym.
2. Przełożenie kołowrotka – to szybkość nawijania żyłki na szpulę. W przypadku kołowrotków spinningowych zwykle zaleca się przełożenie od 4,8:1 do 5,2:1.
3. Liczba łożysk w kołowrotku – łożyska wspomagają pracę sprzętu. Choć to ich ilość zwykle podawana jest wśród parametrów, to warto pamiętać, że ważniejsza jest ich jakość. Kołowrotek spinningowy z 5 łożyskami dobrej jakości może okazać się znacznie lepszy niż ten, który wyposażony jest w 10 łożysk jakości wątpliwej.
4. Nawój żyłki lub plecionki na szpulę – ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem kołowrotka spinningowego. Niewłaściwe lub nierówne nawijanie żyłki może prowadzić do jej splątania. To częste źródło frustracji wędkarzy.
5. Gwarancja – dobrym rozwiązaniem są kołowrotki, których okres gwarancji wynosi przynajmniej dwa lata.
Jak widzisz, wybór dobrego kołowrotka spinningowego to dosyć złożona decyzja. Mamy nadzieję, że opisane wyżej wskazówki pozwolą Ci dopasować sprzęt, który doskonale odpowie na Twoje oczekiwania i pomoże Ci osiągnąć wędkarski sukces. Jeśli przymierzasz się do zakupu solidnego kołowrotka, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie wiele bardzo zróżnicowanych modeli, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno początkujący, jak i nieco bardziej zaawansowani pasjonaci spinningu.