Jaki kołowrotek do feedera? Podpowiadamy, jak dopasować najlepszy
Technika łowienia Method Feeder szturmem wdarła się na polski rynek i szybko skradła serca wielu wędkarzy. Nic w tym dziwnego – popularna „metoda” doskonale sprawdza się przez niemal cały sezon i jest skuteczna zarówno na łowiskach komercyjnych, jak i wodach PZW. Jak w każdej technice, duże znaczenie ma w niej dobrze dobrany sprzęt – szczególnie wędka i kołowrotek. Jaki kołowrotek do feedera sprawdzi się najlepiej? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci dopasować optymalny model do „metody”.
Kołowrotek do feedera – dedykowany czy uniwersalny?
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając kołowrotek do feedera? Przede wszystkim, postaw na model dedykowany tej technice. Zakup sprzętu uniwersalnego nie ma większego sensu, ponieważ nie ma kołowrotków, które pasują do wszystkich metod wędkarskich. Warto jednak zaznaczyć, że wybór dedykowanego sprzętu wcale nie musi być jednoznaczny z koniecznością posiadania pokaźnego budżetu. Stale rosnąca popularność „metody” sprawiła, że producenci akcesoriów wędkarskich przygotowali wiele ciekawych rozwiązań, które z pewnością zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników tej techniki.
Jaki kołowrotek do feedera? 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaki kołowrotek do feedera sprawdzi się najlepiej. Istnieje jednak kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę, by optymalnie dopasować sprzęt. Poniżej przedstawiamy krótką ściągę.
1. Rozmiar kołowrotka do Method Feeder
Chcąc odpowiednio dopasować kołowrotek do feedera, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Choć trudno tu o złotą zasadę, to dobrą praktyką jest dobranie wielkości kołowrotka do typu łowiska i ryb, które w nim pływają. Za uniwersalne rozwiązanie, które będzie stanowiło dobry punkt wyjścia, możesz uznać rozmiary 3500-4500.
Jak dopasować rozmiar kołowrotka do feedera w zależności od akwenu, w którym zamierzasz łowić? Przy niedużym łowisku, w którym pływają niewielkie liny, leszcze czy karpie, dobrą propozycją będzie kołowrotek o rozmiarze 4000. Jeżeli jednak nastawiasz się na karpie z łowiska komercyjnego, lepszym rozwiązaniem może okazać się większy sprzęt – np. solidny kołowrotek 4500-5000.
2. Sprawny i płynnie działający hamulec
Ważnym elementem dobrego kołowrotka do Method Feeder jest także sprawy hamulec. Powinien działać płynnie i niezawodnie, ponieważ podczas łowienia „metodą” możesz spotkać się z naprawdę dużą rybą. Jej hol powinien być możliwie prosty i bezpieczny, dlatego w kwestii hamulca nie ma miejsca na kompromisy.
3. Jaka szpula w kołowrotku do feedera?
Dobierając kołowrotek do feedera, zwróć też uwagę na szpulę. Dobrym rozwiązaniem będzie ta, która charakteryzuje się szerokim i dosyć płytkim kształtem. Pozwoli to żyłce na swobodne wysuwanie się podczas rzutu. Jeśli chcesz spróbować łowienia dystansowego, to ciekawą możliwością są też szpule typu „long cast” – warto jednak zaznaczyć, że sukces dalekich rzutów to nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i umiejętności wędkarza.
4. Klips też ma znaczenie
Wybierając kołowrotek do feedera, warto mieć na uwadze to, że technika ta polega na łowieniu punktowym – a co za tym idzie, pomocny będzie w niej dobry klips. Pamiętaj, że powinien być on solidny, ale nie może uszkadzać ani przerywać żyłki.
5. Kołowrotek do feedera – z wolnym biegiem czy bez?
Czy kołowrotek do feedera powinien być wyposażony w wolny bieg? Może, ale nie musi. To kwestia indywidualna, którą każdy wędkarz powinien dopasować do własnych preferencji. Co istotne, modele, które mają wolny bieg, są trochę cięższe.
Method Feeder dla początkujących – kołowrotek czy cały zestaw?
Jaki kołowrotek do feedera wybrać, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z „metodą” i jeszcze nie wiesz, czy przypadnie Ci ona do gustu? W takim przypadku ciekawym rozwiązaniem może okazać się gotowy zestaw, który obejmuje wędkę, kołowrotek i pozostałe, potrzebne akcesoria. To ekonomiczne rozwiązanie, które pozwoli Ci zdobyć pierwsze doświadczenia przy stosunkowo małej inwestycji. Gotowy zestaw to także pewność, że podczas kompletowania sprzętu nie zapomnisz o żadnym z niezbędnych akcesoriów.
Jak widzisz, dopasowanie dobrego kołowrotka do feedera nie jest specjalnie skomplikowane. Mamy nadzieję, że opisane wyżej wskazówki pomogą Ci wybrać model, który idealnie odpowie na Twoje oczekiwania. Jeśli rozglądasz się za solidnym sprzętem, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie znajdziesz zarówno kołowrotki, jak i pozostałe akcesoria dedykowane Method Feeder. W asortymencie nie zabrakło też wspomnianych, gotowych zestawów, które z pewnością przypadną do gustu początkującym.