Jak złowić węgorza? Najlepsze pory, miejsca, przynęty i sprzęt

2021-05-24

Połowy zakończone wyciągnięciem z wody solidnego węgorza to marzenie wielu wędkarzy. Nie da się jednak ukryć, że ryba ta nie należy do prostych przeciwników, a zmagania z tym gatunkiem zalicza się do najbardziej niezwykłych i zaciekłych pojedynków wędkarskich. Zastanawiasz się, jak złowić węgorza? W dalszej części tekstu przedstawimy Ci garść praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci polowanie na tego wyjątkowego drapieżnika.

Węgorz – rzadka, fascynująca i niezwykle wytrzymała ryba

Chcąc odpowiedzieć na pytanie o to, jak złowić węgorza, warto poświęcić chwilę na to, by nieco bliżej przyjrzeć się temu wyjątkowemu drapieżnikowi. Naukowcy twierdzą, że to jedna z najbardziej wytrzymałych ryb na świecie. Węgorz potrafi płynąć kilka miesięcy bez żadnego odpoczynku. Co więcej, radzi sobie z oddychaniem na lądzie i bardzo sprawnie się po nim porusza. Węgorze potrafią też zaskoczyć rozmiarem – choć samce zwykle osiągają około 50 cm, to samice mogą przekroczyć nawet 1,5 metra. Biorąc pod uwagę te wszystkie cechy, trudno się dziwić, że złowienie węgorza to wyzwanie, które wymaga naprawdę dobrego przygotowania.

Gdzie szukać węgorza?

Niestety populacja węgorzy w Polsce stale się zmniejsza i coraz trudniej spotkać tego drapieżnika w rodzimych wodach. Jeśli chcesz mieć szansę na pojedynek z tą rybą, postaw na połowy w jeziorach. Dobrym miejscem może okazać się np. jezioro Damskie, Dołgie czy Kunickie. Jak złowić węgorza w tego typu akwenach?

Węgorze najczęściej spotyka się w okolicy rozmaitych, podwodnych kryjówek. Ryby te lubią dno pełne wodorostów i kamieni, okolice zniszczonych pomostów oraz zatopionych drzew. W nocy chętnie udają się także w okolice trzcinowisk, gdzie łatwo jest znaleźć im drobnicę. Jeśli chcesz złowić węgorza w sezonie tarła uklei, czyli w czerwcu lub w lipcu, to w tym czasie pojawia się on również na niezarośniętych i ostro opadających stokach jeziora.

Kiedy łowić węgorza?

W złowieniu węgorza pomoże Ci wybór odpowiedniej pory. Ryba ta żeruje głównie w nocy i to właśnie tę część doby wędkarze zwykle wybierają na zasiadki. Co ciekawe, brania często pojawiają się w ciemne i ciepłe noce o dużym zachmurzeniu. Sprzyjają im również godziny poranne i gwałtowne zmiany pogody. Co prawda węgorza da się złowić także w ciągu dnia, ale jest to raczej rzadkość.

Jak złowić węgorza? Wybieramy przynętę

Węgorze charakteryzują się słabym wzrokiem, ale mają znakomity węch. Do przynęt, które wzbudzają w nich największe zainteresowanie, zalicza się przede wszystkim rosówki, żywce oraz filety rybne. Szanse na wędkarski sukces może zwiększyć też zanęcanie rybimi wnętrznościami, rybną mączką, pelletem lub olejem. Ciekawym rozwiązaniem, które także może pomóc Ci złowić węgorza, jest wykorzystanie atraktorów zapachowych na bazie krwi. Możesz np. wymieszać ją z zanętą lub namoczyć w niej gąbkę, którą później umieścisz w koszyczku.

Jaki sprzęt na węgorza?

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się do łowienia węgorza? Jak już wspomnieliśmy, ryba ta nie należy do łatwych przeciwników, dlatego do jej łowienia najlepiej wykorzystać mocne wędziska o długości 2,5-3 metry. Pomocny okaże się także solidny kołowrotek z luźnym, wolnym biegiem. Zestaw uzupełnij mocną żyłką (0,25–0,28 mm) i haczykiem w rozmiarze 6 – 1/0.

Węgorza możesz złowić zarówno metodą gruntową, jak i spławikową. W tej pierwszej zastosuj przypon długości 50-70 cm, w drugiej wystarczy 20-40 cm. Pamiętaj, że do wyciągnięcia ryby z wody przyda Ci się również podbierak.

Łowienie węgorza – co musisz wiedzieć?

O czym warto pamiętać podczas łowienia węgorza? Ryba ta ma świetny słuch, dlatego podczas polowania warto zachowywać się cicho. Jeśli drapieżnik zainteresuje się Twoją przynętą, to branie będzie prawdopodobnie pewne i szybkie, dlatego nie czekaj zbyt długo z zacięciem. Jeśli poczujesz zdecydowane pociągnięcie, zacinaj od razu.

Pamiętaj, że łowienie węgorza to także spore wyzwanie w zakresie samego holowania. Licz się z tym, że ryba będzie próbowała zaczepić się o mijane przeszkody – by tego uniknąć, staraj się, by żyłka była cały czas napięta.

O czym musisz pamiętać, gdy już uda Ci się złowić węgorza? Jeśli chcesz złapać rybę, zmocz ręce w wodzie i obtocz je w piasku. Nie zostawiaj swojej odhaczonej zdobyczy bez opieki, bo prawdopodobnie ucieknie. Co ważne, krew węgorza jest toksyczna i nie powinna mieć kontaktu z błonami śluzowymi i ranami.

Łowienie węgorza to prawdziwe wyzwanie, a zarazem ciekawa przygoda. Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pomogą Ci osiągnąć w tym zakresie wędkarski sukces. Jeśli przymierzasz się do polowania na tego wyjątkowego drapieżnika, zapraszamy do naszego sklepu. W ofercie czeka na Ciebie szeroki wybór sprzętu, przynęt i zanęt, które doskonale sprawdzą się w tych niełatwych połowach.

pixelpixelpixelpixelpixel