Jak założyć żyłkę na kołowrotek? Dzięki tym prostym radom unikniesz skręcania!
Podczas łowienia ryb musisz mieć absolutne czucie wędki, żyłki i przynęty. Każde zaburzenie tej kombinacji może sprawić, że długo wyczekiwana zdobycz umknie ci i zostaniesz z niczym. To dlatego tak ważne jest to, jak prawidłowo nawinąć żyłkę na kołowrotek. Dzięki prawidłowej technice zapobiegniesz skręcaniu się żyłki a uzyskasz dalsze celniejsze rzuty i będziesz mógł skupić się na wędkowaniu. Oto poradnik, jak uporać się z tym zadaniem.
Usuwanie starej żyłki ze szpuli kołowrotka — warto przyspieszyć sobie te mozolne zadanie
Gdy już wiesz, że twoja stara żyłka powinna zostać zdjęta z bębna, nie musisz jej rozwijać ręcznie. Wystarczy, że rozłożysz swój kołowrotek, a szpulę ze starą żyłką umieścisz w pojemniku z wodą. Następnie przygotuj wkrętarkę. Do głowicy przymocuj podłużny element, może to być papierowa rolka, rura PCV albo butelka. Dzięki silnikowi w narzędziu szybko pozbędziesz się starej żyłki lub plecionki. Ta metoda pozwoli ci skrócić pracę i od razu przejść do założenia żyłki na kołowrotek.
Nawijanie żyłki na szpulę kołowrotka — to tu najczęściej popełniasz błędy
Częstym problem wędkarzy jest skręcająca się żyłka nawinięta na kołowrotek. Dzieje się tak zwykle dlatego, że szpula z żyłka podczas nawijania jest położona poziomo. W takim układzie podczas nawijania ruch spiralny żyłki napręża ją dodatkowo, co może być powodem problemu. Na szczęście istnieje sposób, aby tego uniknąć.
Prosty sposób, aby prawidłowo nałożyć żyłkę na kołowrotek — musisz go wykorzystać
Dobrym sposobem jest umieszczenie szpuli w wąskim pojemniku wypełnionym wodą w pozycji pionowej. W każdym innym ułożeniu plecionka czy żyłka będzie się zachowywać nieprawidłowo. Na końcu zawiąż prosty węzeł pozwalający przymocowanie jej do szpuli. Kolejny krok to nawijanie żyłki na kołowrotek. W tym celu przymocuj kołowrotek do wędziska i przełóż linkę przez przelotkę. Możesz wykorzystać sam dolnik, a przy wędziskach teleskopowych nie trzeba ich rozkładać. Wykonując rytmiczne ruchy ramieniem kołowrotka, nawiń taką ilość jaka będzie ci potrzebna.
Jak sprawdzić, czy żyłka jest nawinięta prawidłowo? Mamy na to sprawdzony sposób
Po zakończeniu całego procesu wystarczy, że puścisz linkę. Prawidłowo nawinięta żyłka na kołowrotek powinna pozostawać w bębnie. Jeżeli się przemieszcza i rozluźnia, to znaczy, że mogłeś popełnić błąd i szpula z żyłką była ustawiona płasko na ziemi. Jeżeli masz problem z ustabilizowaniem szpuli z żyłką podczas nawijania, przełóż kredkę kawałek kijka przez otwór w środku szpuli z żyłka i oprzyj go na krawędziach pojemnika z wodą. Dzięki temu będzie się ona swobodnie obracać podczas nakładania. Ważne żeby szpula z żyłką miała cały czas kontakt z wodą.