Gdzie można rozbić namiot nad jeziorem? Sprawdź, jak nie łamać prawa

2021-04-27

Gdy kończy się zima, amatorzy biwaków i noclegów pod gołym niebem zacierają z zadowoleniem ręce. Zbliża się bowiem czas, gdy będą mogli posiedzieć w dzikim lesie i rozbić namiot nad jeziorem. To, gdzie można spędzać czas w ten sposób, uwarunkowane jest obowiązującymi przepisami. Dlatego nim i Ty zechcesz odpocząć na łonie natury, upewnij się, że wiesz, jak to zrobić. Zaoszczędzisz sobie sporo nerwów. Dziś podpowiadamy, gdzie rozstawisz namiot zgodnie z prawem, by nic nie zakłóciło Twojego relaksu. Zapraszamy do czytania.

Gdzie nie wolno rozbijać namiotu?

Obowiązujące w Polsce przepisy jasno wskazują, w jakich miejscach rozbijanie namiotu jest zabronione. Dlatego nim wybierzesz się na wycieczkę i podzielisz los Włóczykija, lepiej upewnij się, że działasz legalnie. Ten wyjątkowy styl życia, hobby czy po prostu przygoda mogą się bowiem skończyć mało interesująco. Mandat będzie przykrą niespodzianką, jeśli dasz się zaskoczyć.

Przede wszystkim unikaj parków narodowych i krajobrazowych, których w Polsce nie brakuje. Warto pamiętać, że w takich miejscach można poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach. Nie ma mowy o zbaczaniu z nich, deptaniu roślin czy nocowaniu. Trzeba też uważać, aby nie płoszyć zwierzyny i absolutnie nie wolno rozpalać ognisk. Nawet gdy zdecydujesz się zakamuflować swój niewielki namiot w lesie, a strażnik Cię wypatrzy, otrzymasz mandat.

Lasy państwowe, także te z dostępem do jeziora, to nie miejsca na biwak

Każdy odcinek zieleni ma swojego właściciela. Jeśli nie jest to las prywatny, należy do nadleśnictwa danej gminy. Chcąc nocować w takim miejscu, potrzebujesz zgody odpowiedniego organu. Na szczęście, jeśli się zgłosisz z takim zapytaniem, najczęściej dostaniesz odpowiedź, która Cię zadowoli. Zostanie Ci wskazane konkretne miejsce, w jakim można rozbić namiot, czy to nad jeziorem, czy w głębi lasu. To samo dotyczy rozpalania ogniska, które standardowo nie jest dozwolone. Nadleśnictwo poinformuje Cię, w jakich miejscach możesz jednak przygotować sobie stosik i skąd wziąć drewno na opał.

Lasy Państwowe wychodzą naprzeciw nocującym pod namiotem

Co ciekawe, w listopadzie 2019 roku uruchomiono pilotażowy program Lasów Państwowych. Pojawiła się lista miejsc, w których można rozbić namiot bez konieczności informowania o tym fakcie nadleśnictwa. Jeśli planujesz nocowanie nad jeziorem, warto sprawdzić, które z miejsc znajduje się na tej liście. Znajdziesz ją na stronach rządowych. Możesz zaoszczędzić sobie sporo pracy na wakacjach, nie musząc ukrywać się i nocować na dziko. W danym miejscu będziesz mógł zostać na dwie doby. I ważne, aby Twoja grupa liczyła maksymalnie cztery osoby.

Namiot nad jeziorem, morzem i w górach tylko w miejscach do tego wyznaczonych

Jeśli marzą Ci się wakacje pod chmurką i zastanawiasz się, gdzie można rozbić namiot nad jeziorem, polecamy sprawdzone campingi. Różnego rodzaju pola namiotowe bardzo często znajdują się właśnie nad wodą lub w jej niedalekim sąsiedztwie. Specjalnie przygotowane miejsca oferują wszystko, czego potrzebujesz do nocy w plenerze. Masz więc dostęp do świeżej wody, toalety i prysznica. Możesz podłączyć swoje urządzenia do prądu. Bardzo często na polu jest otwarta kuchnia z jadalnią, dzięki czemu łatwo przygotujesz posiłki. Co ważne, miejsca te są płatne, jednak gwarantują bezpieczeństwo. Chcąc wypocząć i nie stresować się niczym, warto wybrać właśnie tę formę relaksu.

Dodatkowe udogodnienia, jakie możesz spotkać na campingu, to wyjątkowo płaska ziemia i drewniane podesty. W razie deszczu są one niezastąpione, bo ratują Cię przed koniecznością okopywania namiotu. Jak widzisz, płacisz, jednak otrzymujesz usługę lepszej jakości.

Rozbijanie namiotu nad morzem

Wypad nad morze i spanie w jego pobliżu to bardzo kusząca perspektywa. Co roku na takie spędzenie nocy decyduje się spora liczba śmiałków. Nocują w samochodach lub bezpośrednio na piasku. Jednak lepiej się do tego odpowiednio przygotować i wziąć ze sobą ekwipunek biwakowy. Pamiętaj jednak, że wydmy są pod ochroną, dlatego umieszczanie namiotu na jakimkolwiek zielonym skrawku nadmorskiego brzegu jest zabronione. Nocowanie na samej plaży także nie należy do szczególnie legalnych. Możesz jednak, jeśli masz taką ochotę, poprosić o pozwolenie. Dzięki temu unikniesz srogiego mandatu i spędzisz miło czas nad Bałtykiem.

Gdy już wiesz gdzie spać pod namiotem, zbierz ekwipunek

Sam namiot jest najważniejszą częścią Twojego biwakowego bagażu. Warto zainwestować w produkty dobrej jakości jak np. te marek FOX i PROLOGIC. Z powodzeniem sprawdzą się one w razie deszczu i nad jeziorem, gdzie panuje większa wilgoć. Uszyte są z niezwykłą starannością z wodoodpornego materiału, a ich kolor z łatwością wtapia się w otoczenie. Możesz więc poczuć się bardziej dziko, mimo że cały postój zorganizowałeś legalnie.

Jeśli decydujesz się rozbić namiot nad jeziorem, zapewne zechcesz powędkować. Profesjonalny sprzęt ułatwi Ci zadanie, dlatego wyposaż się we wszystko, co niezbędne. I kto wie, może czeka Cię smaczna kolacja, którą od początku do końca przygotujesz samodzielnie na ognisku.

W trakcie biwaku nad jeziorem pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Nie chodzi tu jedynie o to, byś okopał swój namiot i odpowiednio go przybił do ziemi. Nocując w dziczy możesz bowiem spotkać się z nieproszonymi gośćmi. Nad jeziorem z pewnością pojawią się komary, dlatego lampa odstraszająca insekty będzie dobrym pomysłem. Dzięki niej uzyskasz spokojną przestrzeń o powierzchni do 20 metrów.

Dla większych przeciwników przygotuj gaz pieprzowy. Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego ten niewielki pojemnik warto mieć przy sobie. Możesz go przytroczyć do paska za pomocą specjalnego zaczepu. W razie czego uda Ci się szybko z niego skorzystać. Mamy jednak nadzieję, że nie będzie to konieczne i czeka Cię wspaniała przygoda.

pixelpixelpixelpixelpixel