Dlaczego leszcz nie bierze?

2024-03-26
Dlaczego leszcz nie bierze?

Łowienie leszczy zwłaszcza tych okazałych osobników to fascynujące doświadczenie dla każdego wędkarza. Sezon połowu leszcza możemy podzielić na kilka kluczowych okresów, kiedy te piękne ryby są najbardziej aktywne:

Wiosna:

W okresie wiosennym, gdy temperatura wody zaczyna wzrastać, ale jest jeszcze mocno poniżej 10 stopni, leszcze stają się aktywne. Już wiosną możemy liczyć na bardzo dobre brania. Jeżeli już nie ma lodu na jeziorach leszcze szukają pokarmu po zimowym okresie odpoczynku, dlatego są bardziej skłonne do brań. Warto kierować się w okolice przybrzeżnych roślinności oraz mocniej nasłonecznionych miejsc gdzie najszybciej leszcze mogą szukać pożywienia.

Lato:

Lato to czas, gdy leszcze są w pełni formy. Ciepła woda sprawia, że są dużo bardziej aktywne. Zwiększony metabolizm wymusza częstszą penetrację łowiska i poszukiwania pokarmu. Latem dobrze sprawdzić poranne i wieczorne pory dnia, które przynoszą najlepsze efekty. W gorących dniach leszcze możemy znaleźć zarówno na płyciznach, jak i w głębszych miejscach.

W najcieplejsze dni brania leszczy są słabsze.

Płytsze miejsca są często odwiedzanie w okolicach tarła. Także przełom maja i czerwca to idealny czas do poszukiwania spławiających się leszczy na wypłyceniach, ale tarło jest to okres słabych brań leszczy. Jak rozpoznać, że leszcze przygotowują się do tarła. Na głowie leszcze pojawia się perłowa wysypka świadcząca o nadchodzącym tarle i utrzymująca się w okresie po tarle.

Jesień:

Jesień to kolejny okres, kiedy leszcze intensywnie żerują przed zimowym okresem. Szukają pokarmu, aby zbudować rezerwy na zimę. Często można je znaleźć w pobliżu żerująca w dnie lub w pobliżu podwodnych roślin na granicy pasa zieleni i warstw mułu. W głębszych zbiornikach możemy skusić się na łowienie leszczy na głębokościach nawet powyżej 8m.

Jakie przynęty stosować podczas połowu leszcza:

Leszcz to ryba, która jest skłonna do żerowania na różnorodne przynęty. I tutaj rynek wędkarski daje nam pełne pole do popisu: od przynęt żywych, po kulki, dumbellsy i sztuczne robaki.

Poniżej przedstawimy niektóre z najskuteczniejszych przynęt podczas połowu leszcza:

Przynęty żywe - robaki:

 

  • czerwone dżdżownice,

  • robak biały,

  • pinka,

  • rosówki,

  • larwy ochotki,
  • dodawanie ochotki do zanęty potrafi zatrzymać je na dłużej w łowisku.

     

Generalnie robactwo jest bardzo atrakcyjną przynętą na leszczy.

Pellety, kulki:

 

  • Pellety i kulki o różnych smakach i zapachach oraz granulacji mogą przyciągnąć uwagę leszczy.

  • Łowiąc na koszyk, czy method feeder możemy używać jako przynęty i zanęty pelletów o smakach rybnych jak i owocowych nutach.

  • Im cieplejsza woda tym możemy iść w stronę słodszych aromatów, chociaż łowienie leszczy w listopadzie na dumbellsy ananasowe to nie nowość.

 

Ziarno:

 

  • Leszcze chętnie żerują na różnych ziarnach, takich jak kukurydza, łubin, pęczak, pszenica, jęczmień czy konopie.

  • Ziarna możemy stosować również do wstępnego przygotowania łowiska mieszając je z ulubionymi zanętami.

 

Pasta i ciasta:

 

  • Specjalnie przygotowane pasty wędkarskie, zwłaszcza te o słodkim zapachu, mogą być bardzo skuteczne podczas połowów leszcza jednak przy dużej ilości drobnicy wiąże się to z częstszym przerzucaniem zestawu.

 

Makaron:

 

  • Różnego rodzaju makarony dostępne w każdej kuchni, kolanka, świderki, muszelki itd.

 

Czym charakteryzuje się leszcz? Gdzie szukać leszcza?

 

Leszcz to ryba słodkowodna, która występuje w wielu akwenach, od rzek - po stawy i jeziora. Jest to ryba stadna, często przemieszczająca się w grupach.

 

Tutaj ważna informacja! Jeżeli masz leszcze w łowisku nie wypuszczaj ich podczas połowu w tym samym miejscu. Wypuszczony leszcze może wyprowadzić żerujące stado. Warto odejść kilka kroków i wypuścić go trochę dalej.

 

Leszcze są znane z tego, że potrafią być bardzo ostrożne i czujne, dlatego połów wymaga cierpliwości, precyzji oraz kilkudniowego nęcenia i przygotowania łowiska.

 

Poszukiwania leszcze należy zaczynać na zatokach lub zejściach brzegu za pasem roślinności na warstwach mulistych. Omijajcie miejsca kamieniste w których leszcze nie będzie szukały pożywienia. Podczas połowu należy pamiętać o regularnym donęcaniu, żeby utrzymać stado w łowisku.

 

Leszcza rzadko spotkamy na płyciznach lepiej szukać go dalej od brzegu. W ciągu dnia leszcze znajdują się w głębszych partiach zbiornika, wieczorem i o poranku możemy liczyć na brania właśnie na naszych miejscówkach, gdy podchodzi na skraj roślinności.

 

Ich odżywianie składa się z różnorodnych składników, w tym roślin, owadów, larw a nawet małego wylęgu ryb. Leszcze są cenione przez wędkarzy za swoją waleczność i spryt, co czyni ich łowienie wyzwaniem i przyjemnością podczas spotkania z tymi brązowymi okazami.

 

pixel