Przynęty na szczupaka – które są najlepsze? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

2021-09-30
Przynęty na szczupaka – które są najlepsze? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Szczupak to szeroko rozpowszechniona ryba słodkowodna. To inteligentny drapieżnik, który poluje na mniejsze ryby z ukrycia. Specyfika jego zachowań sprawia, że nie jest łatwo go złowić. Między innymi z tego powodu wielu wędkarzy stawia sobie złapanie tego okazu za punkt honoru. Jeśli tu jesteś i czytasz ten tekst, to prawdopodobnie również planujesz wybrać się na łowisko i podjąć próbę wyłowienia go z wody. Nie uda Ci się to bez odpowiedniego wabika. W jakie przynęty na szczupaka warto zainwestować? Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!

Przynętę dostosuj do rodzaju łowiska

Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że nie istnieje najlepszy typ przynęty na tę rybę. Tyczy się to zresztą wszystkich gatunków ryb, które możesz złowić. Przynęta może okazać się dla szczupaka mniej lub bardziej atrakcyjna, a ma na to wpływ wiele czynników. Należy ją bowiem dostosować do rodzaju łowiska, na które się wybierasz, a także aktualnych warunków. Celem przynęty jest przecież imitacja naturalnego pokarmu. Jeśli więc zdecydujesz się na przynętę, która ma za zadanie udawać rybę, którą chętnie zaatakuje szczupak – w miarę możliwości dostosuj ją do charakteru zbiornika wodnego, nad który się wybierasz.

Przynęty na szczupaka a budżet wędkarza

Szczupak jest na tyle popularnym celem wędkarskich wypraw, że do Twojej dyspozycji są dziesiątki, o ile nie setki typów przynęt. Ostateczny wybór powinien być więc dostosowany do Twojego budżetu. Musisz wiedzieć, że najtańsze pozycje można kupić już raptem za 3 złote, podczas gdy cena lepszych imitacji mniejszych ryb może dochodzić nawet do 100 zł.

Wybór odpowiedniej przynęty nie jest prosty. Prawdopodobnie w dobrej selekcji pomoże Ci metoda prób i błędów. Musisz jednak wiedzieć, że nie istnieje jedna zasada, która określa przydatność konkretnych wabików. Czasami uda Ci się złapać wyjątkowy okaz na produkt kosztujący raptem parę złotych. W innym przypadku powiedzie Ci się dopiero, gdy zanurzysz w wodzie element o znacznie wyższej wartości.

Tanie przynęty na szczupaka godne polecenia

Jeśli nie zamierzasz zbytnio nadwyrężać swojego budżetu i chcesz zainwestować w niedrogie przynęty na szczupaka, to zrozumiałe. Nie masz powodów do zmartwień, ponieważ przygotowaliśmy dla Ciebie wiele ciekawych propozycji. Gumowe produkty są dostępne w wielu wariantach cenowych. Także w tym z niższej półki znajdziesz coś, co może efektywnie wpłynąć na Twój połów. Przykładem może być Ripper Savage Gear Cannibal o masie 5 gramów i długości 8 cm. Dostępne są także większe i cięższe wersje, jednak ich cena jest nieznacznie wyższa. To wyjątkowo tania, gumowa przynęta, która w wodzie do złudzenia przypomina prawdziwą rybę. Dzięki temu jest ona łakomym kąskiem m.in. dla sandaczy czy okoni, ale i również szczupaków. Konstrukcja tego produktu predysponuje go do łowienia zarówno w wolnym, jak i szybkim opadzie.

Jeśli z kolei szukasz taniej pozycji, która dobrze imituje niewielkiego raka, to wypróbuj Missile Baits Craw Father. Jest to kolejny wyjątkowo tani wabik, który cieszy się olbrzymią popularnością w Stanach Zjednoczonych.

Przynęty na szczupaka ze średniej półki cenowej

Jesteś otwarty na to, by przeznaczyć na przynętę parę złotych więcej? Dobrze się składa, ponieważ ta decyzja otwiera przed Tobą znacznie więcej możliwości. W kategorii roboczo nazwanej przez nas średnią półką cenową znajdziesz wiele ciekawych pozycji. Przykładem może być obrotówka Savage Gear Rotex Spinner 3. Jest to produkt, który cechuje wysoka jakość wykonania. Ponadto oferuje on zaawansowany poziom imitacji ryby. Odpowiedni dobór materiałów sprawia, że obrotówka ma dobre własności rzutowe i bardzo autentycznie prezentuje się w wodach każdego rodzaju. Można ją wykorzystać zarówno w wodach stojących, jak i intensywnie płynących. Ten zbiór cech połączony z szeroką gamą dostępnych kolorów sprawiają, że ta przynęta jest świetnym wabikiem na szczupaki.

Kolejną ciekawą propozycją jest SPRO Iris Pop-eye UV. Produkt dostępny w wielu rozmiarach i barwach świetnie imituje płynącą rybkę. Profil korpusu tego modelu jest okrągły i zawężony. Dzięki temu wygląda on bardzo kusząco w oczach drapieżników, takich jak szczupak.

Przynęty na szczupaka z najwyższej półki

Skoro decydując się na dołożenie kilku złotych, możesz liczyć na kupno lepszych przynęt na szczupaka, to łatwo się domyślić, że sięgając do kieszeni jeszcze głębiej, otworzysz przed sobą szereg wyjątkowych możliwości. Przykładem pozycji, która może znacząco zwiększyć Twoje szanse na branie jest Wobler SG 3D Roach Shine Glider. To wyśmienita imitacja płoci. Odwzorowuje ona tę rybę bardzo precyzyjnie. Dzięki temu nawet najsprytniejsze drapieżniki nie potrafią się jej oprzeć. Nie dość, że sam wygląd tego modelu sprawia, że łudząco przypomina ona płoć, to dodatkowo przynętę można prowadzić z zatrzymaniami. Prezentuje się ona w wodzie wyjątkowo naturalnie, w związku z czym jest to zdecydowanie produkt godny polecenia.

Przeznaczając na zakupy wędkarskie nieco większą kwotę, możesz nabyć również Savage Gear 3D Rat. Jest to imitacja niczego innego, jak… szczura. Produkt oferuje najwyższy poziom odwzorowania, a także niezwykłą odporność na zniszczenia. Jeśli szukasz produktu, który będzie łudząco przypominać prawdziwego gryzonia, to ta pozycja powinna na stałe zagościć w Twoim wędkarskim asortymencie.

Nie od dziś wiadomo, że szczupaki lubią polować na okonie. Marzy Ci się przynęta, która będzie jego wierną imitacją w wodnych warunkach? Sprawdź Wobler Salmo Perch – jedną z najlepszych przynęt trollingowych na rynku.

Przynęty na szczupaka – podsumowanie

Jak widzisz, na rynku dostępnych jest mnóstwo atrakcyjnych przynęt na szczupaka. By zwiększyć swoje szanse na branie, nie musisz wcale inwestować w tym celu większych środków. Gumowe produkty, które w świetnym stylu imitują mniejsze rybki, są dostępne już za raptem kilka złotych. Warto jednak zaznaczyć, że najlepsze pozycje kosztują znacznie więcej. To od Ciebie zależy, z jaką przynętą pojedziesz na kolejną wyprawę. Pamiętaj też, że w tym temacie nie ma złotego środka. Skuteczność przynęty zależy od wielu czynników, a najlepiej zweryfikować ją metodą prób i błędów.

pixelpixelpixelpixel